São Jorge

Wyspa ma 56 kilometrów długości i tylko 8 kilometrów szerokości. Zamieszkała jest przez 8900 osób. Charakteryzuje się dużymi różnicami wysokości (centralny masyw górski ze szczytem Pico da Esperança przekracza 1000 m. npm.). Ze szczytu przy dobrej pogodzie podziwiać można wszystkie pozostałe wyspy grupy centralnej archipelagu Azorów: Faial, Pico, Graciosa i Terceira.

Wyspa São Jorge właściwie dopiero od czasu, gdy powstał port lotniczy ma jaki taki kontakt ze światem. Wcześniej była od niego mocno odcięta, co spowodowało jak się można domyślać, pojawienie się wielu odrębnych zjawisk kulturowych – między innymi typowej architektury i nieco innej niż na kontynencie kuchni.

Sam krajobraz łąk i pastwisk, okolonych hortensjami, z malowniczo upozowanymi na nich krowami jest jedyny w swoim rodzaju. Roślinność pagórkowatego wnętrza wyspy jest tak urocza, że jakby przeczy swojemu drastycznie wulkanicznemu pochodzeniu. A nie można zapominać, że jeszcze w zeszłym wieku Matka Ziemia dawała na São Jorge groźnie znać o sobie – mieszkańcy przeżyli tu niejedno trzęsienie ziemi. Teraz jednak te wszystkie łąki, cedrowe zagajniki i rosnące dziko kwiaty robią wrażenie, jakby zostały skrupulatnie zaaranżowane przez zdolnego angielskiego ogrodnika.